Unia Europejska

Białe meble do pokoju dziecka – rozwiązanie uniwersalne?

Inspiracje

Białe meble dla dzieci to najbezpieczniejsze rozwiązanie. W końcu za pomocą bieli można rozwiązać najtrudniejsze problemy aranżacyjne i stworzyć uniwersalne wnętrze dla jednego lub dwojga dzieci różnej płci lub wieku, optycznie powiększyć mały pokój lub stworzyć jasny i przewiewny wystrój pokoju dziecięcego. Biel jest symbolem spokoju i czystości. Często stosowana jest w pokojach dziecięcych, a psycholodzy zwracają uwagę, że białe wnętrza są szczególnie uspokajające, dzięki czemu Twoje dziecko będzie czuło się w swojej sypialni spokojnie i bezpiecznie.

polub pinio

Urządzanie białej sypialni dziecięcej – co warto wiedzieć?

Biały jest kolorem neutralnym. Wiele osób utożsamia go z „brakiem koloru”. Faktem jest jednak to, że istnieje cała gama odcieni bieli, zwanych często łamaną bielą. Z powodzeniem wykorzystują je projektanci przy dekorowaniu pomieszczeń lub producenci przy produkcji białych mebli dla dziecka.  Różnice między odcieniami bieli są bardzo niewielkie, jednak jeśli użyjesz ich umiejętnie, możesz uzyskać niesamowite efekty w aranżacji pokoju niemowlaka lub starszego dziecka. (Meble dla niemowląt – jakie wybrać?)

Najpopularniejsze odcienie bieli to:

  • kość słoniowa;
  • kremowy;
  • wanilia
  • perła
  • alabaster
  • bawełna
  • antyczna biel itp.

Wspomnieliśmy już, że meble dziecięce w białym kolorze są uniwersalne. Nadają się zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Biały kolor można łączyć z dowolnymi innymi odcieniami. Biel pozytywnie wpływa na dziecko, rozwijając kreatywność, dając poczucie czystości, swobody i świeżości. Odbija światło, wizualnie powiększa przestrzeń, równoważy inne kolory i czyni je bardziej pozytywnymi. Na przykład czerwień obok bieli wydaje się mniej agresywna, a czarny – nie tak ponury. Poza tym biały kolor to idealny wybór do małych lub wąskich pomieszczeń, w których brak naturalnego światła.

Białe mebelki dla dzieci – czy to praktyczne?

Z pewnością wiele osób zastanawia się w tym miejscu nad aspektami praktycznymi związanymi z wyposażaniem pokoju pociechy w białe mebelki dziecięce. Wbrew pozorom utrzymanie ich w czystości może okazać się znacznie prostsze niż w przypadku mebli ciemnych. Dlaczego? Po pierwsze na białych meblach „wszędobylskie” odciski palców dzieci, zwłaszcza tych młodszych, nie będą widoczne. Po drugie, jeśli decydujemy się na wysokiej jakości białe meble dziecięce, które zostały wykonane z użyciem trwałych i bezpiecznych farb, możemy mieć pewność, że ich czyszczenie będzie naprawdę nieskomplikowane. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatką.

Sypialnia dla dzieci – pomysły na aranżację

Biel jest doskonałym kolorem do dekoracji pokoju dziecięcego, jej zalety pozwalają stworzyć niepowtarzalny styl. Jej zastosowanie przy projektowaniu pokoju pociechy nie ogranicza się wyłącznie do mebli dziecięcych. A zatem jak łączyć biel z bielą i z innymi kolorami? Mamy tu pełną dowolność! Wszystko zależy od wieku oraz płci dziecka.

Na przykład biało-brązowy pokój dziecięcy wygląda bardzo przytulnie. Naturalne tekstury z zielonymi elementami dodają wnętrzu ciepła. Z kolei ciemne kolory, takie jak czarny czy grafit, będą bardziej odpowiednie dla nastolatka. Biało – szary pokój wygląda stylowo i lakonicznie.  Jeśli jednak dodasz do jego wystroju dowolne kolorowe akcenty, np. pomarańczowe poduszki, czy niebieski dywan to ich połączenie z białymi meblami dla dzieci stworzy świetny efekt wizualny.

Jak urządzić przytulną przestrzeń do spania w pokoju dziecięcym?

Jak udekorować białą sypialnię dziecięcą?

Sypialnia z białymi meblami dziecięcymi w kwestiach aranżacyjnych jest dla projektanta jak czysta kartka papieru. To wnętrze, które można zamienić w magiczne i niezwykle przytulne „królestwo”. Tak, tak! Wbrew obiegowym opiniom, biała sypialnia dziecięca może być naprawdę przytulna. Czytaj więcej w artykule: Jak udekorować pokój dziecka?

Udekoruj ściany

Najczęstszym sposobem dekorowania ścian jest oczywiście malowanie lub tapetowanie.  Metody te można łączyć i np. stworzyć ścianę akcentującą, dodać cegłę lub wzór geometryczny. Jeśli białe meble dla dzieci to za mało i decydujesz się także na białe ściany, warto skorzystać z następujących wskazówek:

  • Wybierz odcień bieli dla ścian w zależności od orientacji pomieszczenia. Jeśli okna wychodzą na północ lub jest mało naturalnego światła, odcień białej farby na ściany powinien być ciepły, na przykład kość słoniowa, krem, perła itp. Jeśli sypialnia dziecięca wychodzi na południe lub południowy zachód, można wybrać czystą biel z niebieskawym odcieniem. Warto jednak pamiętać, że ciepłe odcienie bieli są bardziej uniwersalne i przytulne niż czysta biel i nie wyglądają tak sterylnie.
  • Chcąc stworzyć wnętrze w kontrastowym kolorze, na przykład czarno-białym, do dekoracji pokoju dziecięcego zaleca się użycie naturalnego drewna, które złagodzi kontrast. Dodatkowo za pomocą drewna można strefować przestrzeń pokoju, np. wyeksponować kącik zabaw lub kącik do spania.

Chcąc nadać ścianom nieco przełamania warto udekorować je zdjęciami, mapami świata, girlandami lub po prostu użyć kalkomanii. Doskonale sprawdzą się także specjalne naklejki, którymi ozdobić można również białe meble dziecięce.

Dodaj akcenty kolorystyczne

Aby uniknąć sterylnego efektu, dodaj do białego wnętrza elementy kolorystyczne. Zwróć uwagę na kolorowe dodatki (np. lampki, ramki do obrazków) oraz tekstylia dziecięce. Ich dekoracyjna rola bywa nie do przecenienia, a białe meble dla dzieci mają to do siebie, że praktycznie każdy kolorowy kocyk, kołderka czy poduszka będą pasowały naprawdę świetnie. Sprawdź również: Pościel dla niemowląt – co warto wiedzieć na jej temat?