Unia Europejska

Biurko do pokoju dziecka – jakie wybrać?

Inspiracje

Wybór biurka dla dziecka to niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, które miewają problemy z koncentracją. Skupienie się na jednym zadaniu, gdy jest wiele innych, ciekawszych rzeczy do zrobienia, może być wyzwaniem. Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem biurka dziecięcego.

polub pinio

Jak wybrać biurko, które odpowiada potrzebom Twojego dziecka?

Jest co najmniej kilka istotnych elementów, na których musisz się skupić przy wyborze biurka dla swojego dziecka. Przede wszystkim jego wielkość, umiejscowienie i odpowiednie dopasowanie krzesła. Poza tym oczywiście budżet. Jeśli zależy Ci na długoletniej inwestycji, zdecydowanie warto zainwestować w wysokiej klasy mebel.

Biurko a wiek dziecka

Wiek Twojego dziecka powinien wskazywać, jakiego rodzaju biurka potrzebuje. Oczywiście powinieneś również porozmawiać z pociechą i zapytać o jej preferencje. Taka rozmowa z pewnością pomoże w doborze aspektów wizualnych, w tym koloru biurka. Zdecydowanie najczęściej wybór pada na białe biurka dziecięce, co oczywiście związane jest z ich uniwersalnością i możliwością dopasowania do pozostałych elementów pokoju.

Biurko z możliwością przechowywania z pewnością przyda się młodszemu dziecku. Taki mebel będzie idealny do magazynowania dużej ilości kredek, markerów i farb. Segregowanie przyborów w szufladach doceni każdy mały artysta – tak myślą rodzice. Rzeczywistość bywa zwykle nieco inna. Dzieciom zazwyczaj nie przeszkadza chaos, ale im wcześniej nauczysz je organizacji, tym łatwiej będzie im odnaleźć się w świecie dorosłych, w którym jest coraz więcej rzeczy, które mogą okazać się przytłaczające. Biurko w szafką i szufladą bez wątpienia może w tym pomóc.

Jeśli kupujesz biurko bezpośrednio dla nastolatka, możesz śmiało zainwestować w „dorosłe” biurko, z którego pociecha skorzysta także będąc już w szkole średniej. Co to oznacza? No cóż, starsze, nastoletnie dziecko z pewnością doceni mebel większych rozmiarów, który pomieści komputer , laptop czy inny sprzęt elektroniczny. Zawsze przyda się także oczywiście nieco miejsca na przechowywanie książek czy zeszytów, które warto, żeby były pod ręką. Biurko z szufladami pod blatem jest zatem świetnym pomysłem dla każdego starszego szkolniaka. Sprawdź artykuł: Przestrzeń do nauki w pokoju dziecięcym

Biurko dziecięce – gdzie ustawić?

A co z umiejscowieniem? No cóż, nie odkryjemy Ameryki jeśli napiszemy, że biurko dla dziecka najlepiej ustawić w miejscu, w którym jest bezpośredni dostęp do naturalnego światła – na przykład pod oknem. Naturalne światło działa pobudzająco na mózg i w takich warunkach znacznie łatwiej się skoncentrować. A jeśli dostęp do okna jest ograniczony np. przez stojące tam łóżko? Wtedy spróbuj postawić biurko przy ścianie z oknem. Wówczas pewna część światła dziennego również dotrze do blatu. Gdy jednak nie jest to możliwe, musisz zadbać o dobre oświetlenie. Lampa na biurko w pokoju dziecka nie powinna być zbyt słaba. Ważne jest, aby pozwalała czytać i pisać bez zmęczenia oczu. Podobnie rzecz wygląd z oświetleniem przy łóżku, jeśli nasze dziecko jest molem książkowym i spędza wieczory na pochłanianiu lektury. Czytaj więcej o oświetleniu w artykule: Oświetlenie w pokoju dziecka

Dziecięce biurko a budżet

Nie musisz wydawać fortuny na pierwsze biurko swojego dziecka. Co więcej, dla dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często o wiele lepiej sprawdzi się mały stolik z odpowiednio dopasowanym do wysokości malucha krzesełkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu pod ręką małego artysty znajdują się tylko niezbędne rzeczy, jak kolorowanki lub kredki i nie pozostawiamy mu zbyt dużo powierzchni na tworzenie niepotrzebnego chaosu. W przypadku, gdy kupujesz biurko lub stolik do rysowania dla kilkulatka, najważniejszą rzeczą jest to, aby mebel był wytrzymały i bezpieczny. Pamiętaj, żeby zabezpieczać rogi biurka, jeśli nie są zaokrąglone, a Twoja pociecha to wulkan energii, którego wszędzie pełno. Ważne jest również, aby na tym etapie biurko dziecięce było łatwe do czyszczenia. Jeśli jednak inwestujesz w biurko dla starszego dziecka, np. nastolatka, a chcesz, żeby przetrwało wiele lat, to nie należy rezygnować z jakości tylko ze względu na niską cenę.

Dobór odpowiedniego krzesła do biurka dziecięcego

Na koniec warto wspomnieć także o doborze krzesła. Wybierając biurko, nie sposób pominąć tego elementu wyposażenia pokoju dziecka. Aby uzyskać jak najlepsze dopasowanie, warto kupić oba meble razem. Bardzo dobrze, jeśli krzesło jest regulowane. Podstawową funkcją jest oczywiście regulacja krzesełka w pionie po to, żeby Twoje dziecko mogło zmienić wysokość siedziska. Warto też dołożyć trochę pieniędzy do tego, aby krzesełko dziecka posiadało regulowaną głębokość, a oparcie również mogło zmieniać swój kąt.

Zwróć także uwagę na podpórki przedramienia. Nie powinny być zbyt wysokie, a ramiona powinny na nich swobodnie spoczywać. Jest to niezmiernie istotne dla zachowania zdrowego kręgosłupa naszych dzieci. Warto to podkreślać, ponieważ żyjemy w czasach, kiedy naprawdę ogromna liczba z nich cierpi na wady postawy. Dziecięce biurko wraz z krzesłem powinny być dopasowane w taki sposób, aby nie przeciążać podczas nauki czy gry na komputerze mięśni i stawów młodego, rosnącego człowieka.