Unia Europejska

Jak przygotować dom na przyjście dziecka na świat?

Inspiracje

Przyjście na świat dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdego świeżo upieczonego rodzica. Przygotowania do tego momentu często trwają miesiącami i potrafią spędzać sen z powiek. Mama z tatą muszą w krótkim czasie dokonać wielu skomplikowanych wyborów. Jakie meble dla niemowląt wybrać, jak przeorganizować przestrzeń w domu i zapewnić maksymalnie komfortowe warunki najmłodszemu członkowi rodziny? Te oraz wiele innych pytań kiełkuje w głowach przyszłych rodziców. W poniższym artykule podpowiadamy jak przygotować dom na przyjście dziecka na świat. Dowiedz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę w tym niezwykle istotnym okresie.

polub pinio

Zaplanuj pokój malucha

Jednym z pierwszych etapów przygotowywania się rodziców na przybycie nowego członka rodziny jest wyznaczenie pomieszczenia, które zostanie przekształcone w pokój maluszka. Gdy już go dokonamy, przed ostatecznym przystąpieniem do remontu, warto sporządzić dobrze przemyślany projekt. Wprawdzie noworodek nie ma zbyt dużych potrzeb związanych z konkretnym umeblowaniem lub wystrojem pomieszczenia, ale kilka elementów jest na tyle niezbędnych, że powinny zostać uwzględnione w naszym planie.

Po pierwsze, oczywiście meble dla dzieci. Do tego tematu powinniśmy podejść z najwyższą starannością i wnikliwie przeanalizować każdy aspekt związany z ich codziennym użytkowaniem oraz bezpieczeństwem malucha. Jakie więc meble wybrać do pokoju noworodka? Przede wszystkim łóżeczko dla niemowlaka. To ono stanowi podstawę na początkowym etapie życia malucha. Wybór łóżeczek niemowlęcych na rynku jest ogromny, w związku z czym podjęcie decyzji bywa trudne. Przed jego zakupem zwróćmy uwagę na producenta i opinie na temat jego mebli. Ważne, aby łóżeczko spełniało wymagane normy bezpieczeństwa odnośnie materiałów, z jakich jest wykonane. Istotny jest także sposób wykończenia (brak elementów, które mogą stwarzać zagrożenie dla dziecka).

Poza łóżeczkiem niezbędnym elementem pokoju noworodka jest naturalnie przewijak dla niemowlaka, który w pierwszych miesiącach posłuży nie tylko do zmiany pieluchy, ale także do przebierania. Inwestując w dobrej jakości przewijak zadbamy również o zdrowie własnego kręgosłupa, który ulega przeciążeniom od ciągłego pochylania się nad łóżeczkiem. Umieszczony np. na komodzie, przewijak niemowlęcy pozwoli nam na utrzymanie prawidłowej pozycji przy czynnościach, które w przypadku noworodków zajmują całkiem sporo czasu. Sprawdź artykuł: Przewijak dla niemowlaka – jaki wybrać?

Poza tym warto, aby w pokoju dziecięcym znalazło się także wygodne miejsce do karmienia, np. fotel, który zapewni komfort zarówno mamie, jak i maleństwu.

Jeśli zaś chodzi o kolorystykę oraz dodatki, to oczywiście kwestia gustu i indywidualnych preferencji. Zdecydowanie najczęściej rodzice decydują się na jasne odcienie, takie jak biele, beże, błękity czy zielenie. Ich przełamanie mogą stanowić mocniejsze akcenty w postaci dodatków, np. dywanu, poduszek, kocyków lub lampek. Pamiętajmy jednak, aby światło z lamp nie było zbyt intensywne. Oświetlenie w pokoju dziecka – co warto wiedzieć na jego temat?

Zadbaj o powietrze w domu

Niezmiernie ważne jest, aby w domu, w którym przebywa niemowlę jakość powietrza była na odpowiednim poziomie. Przede wszystkim nie powinno ono być zbyt suche. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza w domu mieści się w granicach od 40 do 60%. Jeśli utrzymuje się poniżej tej wartości bardzo często dochodzi do nadmiernego wysuszenia błon śluzowych nosa oraz gardła, co z kolei sprzyja infekcjom. Z kolei zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu może skutkować gromadzeniem się wilgoci. W takich warunkach nietrudno o rozwój grzybów oraz pleśni.

Aby móc na bieżąco kontrolować poziom wilgotności w poszczególnych pomieszczenia warto zaopatrzyć się w urządzenie dokonujące pomiaru. O ile z walka z wilgocią bywa problematyczna, o tyle ze zbyt suchym powietrzem można sobie z łatwością poradzić przy pomocy nawilżacza powietrza. Meble dla niemowląt – jakie wybrać?

Odpowiednia temperatura w domu

Poza nawilżeniem powietrza, kolejnym ważnym aspektem będzie temperatura w pokoju niemowlęcia. Te dwa parametry są ze sobą nierozerwalnie związane. Zbyt wysoka temperatura może bowiem sprzyjać wysuszaniu powietrza.

Niestety niemowlęta nie posiadają w pełni rozwiniętego systemu termoregulacji i ciężko jednoznacznie określić, kiedy jest im zimno lub zbyt ciepło. Dyskomfort będzie zwykle manifestowany płaczem, a nie np. dreszczami czy gęsią skórką.

Za najwłaściwszy zakres temperatur w pomieszczeniu w ciągu dnia przyjmuje się 20-22 stopnie. W nocy natomiast powinna ona oscylować w granicach 18 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura w sypialni niemowlęcia może skutkować problemami z zaśnięciem lub ogólnym pogorszeniem jakości snu. Chcąc mieć pewność czy jest ona na właściwym poziomie najlepiej umieścić w pokoju dziecka termometr wyposażony w specjalny alarm, który „odzywa się” zawsze wtedy, gdy temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka.

Oczywiście warto zadbać także o stały pomiar temperatury w innych pomieszczeniach naszego domu. W końcu niemowlę nie przebywa wyłącznie w swoim pokoju. Zwróćmy na to szczególną uwagę podczas kąpieli maluszka. W zależności od tego, czy przeprowadzamy ją w pokoju, czy też łazience, zarówno temperatura powietrza, jak i wody powinna być odpowiednio dostosowana.

Sprawdź również artykuł: Pościel dla niemowląt – co warto wiedzieć na jej temat?