Unia Europejska

Jak udekorować pokój dziecka?

Inspiracje

Udekorowanie pokoju twojego dziecka zawsze stanowi wyjątkowe wyzwanie, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z zadziornym siedmioletnim fanem piłki nożnej, czy z księżniczką, która ma obsesję na punkcie wszystkiego, co różowe i glamour. Sztuka polega na tym, aby wnieść do wystroju świeżą, młodzieńczą energię bez ignorowania istotnych aspektów praktycznych. Poniższe wskazówki dotyczące dekorowania pokoju dziecięcego pomogą ci stworzyć piękną i funkcjonalną przystań, w której twoje dziecko pokocha spędzać czas.

polub pinio

Dodaj grafikę

Niezależnie od tego, czy robisz to za pomocą tapet, kalkomanii, czy zwykłej starej farby i pędzla, dodanie grafiki może rozjaśnić pokój twojego dziecka. Grafiki dodają uroku każdej aranżacji, a w zależności od wybranej przez ciebie metody, mogą również zmieścić się w różnych budżetach. Postaw na wesoły akcent lub wybierz niektóre z ulubionych motywów Twojego dziecka, np. zwierzątek lub postaci z kreskówek. Pamiętaj jednak, że dzieci szybko dorastają, i równie szybko zmieniają się ich upodobania. Wprowadź więc grafikę, która za rok lub dwa nie będzie dla dziecka krępującą wpadką podczas odwiedzin kolegów lub koleżanek.

„Ozdobne” przechowywanie

Wykaż się kreatywnością i kup elementy do przechowywania, które jednocześnie będą stanowić ozdobny element wystroju. Dokonuj funkcjonalnych, ale i atrakcyjnych wyborów, takich jak skrzynie na przechowywanie pasujące do wystroju pomieszczenia lub elegancki regał. Kolorowe kosze i pudła to kolejna opcja na porządkowanie często używanych zabawek i ubrań. Wybierz ciekawie zaprojektowane łóżko z szufladą pod spodem, do której można schować pościel, buty oraz mnóstwo innych drobiazgów. Dzięki takim rozwiązaniom cały bałagan zniknie z pola widzenia, a przy okazji pomieszczenie będzie wizualnie ciekawsze. Sprawdź artykuł: Przechowywanie w małym pokoju dziecięcym

Dodaj kolorów do pokoju dziecięcego

Wybranie wyrazistych kolorów do pokoju dziecka przyczyni się do wprowadzenia optymistycznej, młodzieńczej atmosfery. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć opinii pociechy i udekorować pomieszczenie jej ulubionymi odcieniami lub po prostu wybrać dowolną paletę, np. w pastelowych odcieniach. Możesz także użyć kolorowych narzut, rolet, dywaników i paneli ściennych, aby ożywić pokój i nadać mu nieoczywistego stylu. Jeśli jednak decydujesz się na dużą ilość soczystych barw, pamiętaj, aby równoważyć je tymi bardziej neutralnymi. Pozwoli to uzyskać przyjemny efekt wizualny. Jak urządzić przytulną przestrzeń do spania w pokoju dziecięcym?

Połóż dywan

Dywany to świetny element dekoracyjny, który „podbija” wygląd każdego pokoju. Przede wszystkim zaś nadaje przytulności. Mięciutki, barwny dywan będzie także znakomitym miejscem do wszelkich zabaw, od kulania po układanie klocków. Stopy naszego malca bez wątpienia docenią ten jakże istotny dodatek. Pamiętaj, że wybór dywanów dziecięcych jest naprawdę ogromny, od gładkich po wzorzyste. Jeśli decydujesz się na określony motyw przewodni w pokoju, dywan będzie tym elementem, który doskonale może do niego nawiązywać. Leśny pokój z dywanem w wiewiórki? Dlaczego nie!

Ozdobne półki

Kolejnym sposobem na udekorowanie pokoju dziecka jest powieszenie w nim ozdobnych półek. Ciekawą opcją jest tworzenie z nich różnokolorowych układów. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz szaleństwa. Będziesz zdziwiony jak bardzo tak prosty mebel, jakim półki może odmienić dziecięce wnętrze. Jeśli dodatkowo, poza książkami postawisz na nich także ozdobne bibeloty lub np. zdjęcia w ciekawy ramkach, uzyskasz naprawdę interesujący efekt.

Rozgraniczenie miejsca na pracę i zabawę

Aby pomóc dziecku zachować porządek, zdefiniuj strefy pracy i zabawy w jego pokoju. Stwórz jeden obszar z wyznaczoną powierzchnią roboczą z szafkami – na prace domowe lub kreatywne projekty artystyczne i układanki w okresie letnim. Ustaw biurko dziecięce do nauki w pobliżu okna, aby zapewnić mnóstwo naturalnego światła i świeżego powietrza – to sprawi, że nauka będzie przyjemna. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na książki i artykuły szkolne, aby utrzymać porządek na powierzchniach. Wybierz neutralną stylizację w tym obszarze, aby pomóc dziecku lepiej się skoncentrować. Dekoracji może tutaj dopełnić ciekawa lampka lub nietuzinkowy przybornik. Biurko do pokoju dziecka – jakie wybrać?

Pamiętaj o przyszłych zmianach

Bez wątpienia największym wyzwaniem związanym z urządzaniem i dekorowaniem pokoju Twojego dziecka jest konieczność częstej aktualizacji, wynikającej z potrzeb i preferencji twojej pociechy. Upewnij się, że pozostawiasz sobie odpowiednio dużo możliwości na łatwe przeprowadzenie zmian w przyszłości. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest wybór białych mebli dla dzieci, które sprawdzą się w praktycznie każdym projekcie pokoju. Z powodzenie posłużą także nastolatkowi.

Stylizując pokój swojego dziecka, pamiętaj o jego upodobaniach i przyzwyczajeniach. Każde dziecko jest wyjątkowe na swój sposób. Zawsze warto wspierać jego indywidualność. Zachęcaj je więc do angażowania się w proces planowania wnętrza, w którym zamieszka. Z pewnością będzie to świetna zabawa, a także doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu i tworzenie więzi!