Unia Europejska

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu?

Inspiracje

Urządzanie pokoju dziecka na poddaszu może stanowić niemałe wyzwanie. Skosy, choć klimatyczne, potrafią płatać figle, gdy przychodzi do planowania np. układu mebli. Nie oznacza to jednak, że zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu w funkcjonalny i nowoczesny sposób jest niemożliwe. Jak najbardziej możemy w takim miejscu stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń, w której z chęcią będzie spędzało czas na nauce i zabawie. Jak tego dokonać? Podpowiadamy w poniższym tekście.

polub pinio

Pokój dziecięcy na poddaszu – czy to dobry pomysł?

Jednym z najbardziej popularnych pomysłów na adaptację poddasza jest przekształcenie go w sypialnię lub pokój dziecięcy. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń na strychu zawsze wygląda przytulnie i klimatycznie, ponieważ skośne sufity, wbrew pozorom, dają wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. W takim pomieszczeniu jest zawsze jasno, świeżo i przestronnie dzięki oknom dachowym.

Jeśli dom pozwala na zaadaptowanie miejsca pod dachem jako wydzielonego „terytorium” dla dzieci, trzeba zadbać o maksymalny komfort naszych pociech właśnie w tym pomieszczeniu. Musisz zatem starannie zaplanować – ogrzewanie, izolację, wykończenie ścian i podłóg, oświetlenie i wreszcie zakup mebli. Zanim zmienisz strych w dziecięcy pokój na poddaszu, powinieneś starannie przygotować całe pomieszczenie. W pierwszej kolejności zbadaj więc jego wszystkie powierzchnie, nie zapominając o prowadzących do niego schodach. Te ostatnie muszą być niezawodne i bezpieczne, z odpowiednimi poręczami.

Kolejny ważny element to izolacja. Na poddaszu musisz ocieplić nie tylko ściany, ale i sufit, a najlepiej także podłogę. Materiał izolacyjny pełni również funkcję dźwiękoszczelną. Ściany najlepiej wykończyć płytą gipsowo-kartonową, drewnem lub panelami, a podłogę pokryć dowolną powłoką, np. parkietem, panelami lub wykładziną.

Jak zaaranżować dziecięcy pokój na poddaszu?

Zagospodarowanie poddasza będzie zależało od układu pomieszczenia, ponieważ spadzisty dach zwykle utrudnia aranżację wnętrza. Przestrzeń powinna być oczywiście wygodna i wielofunkcyjna. Dzięki dobrze przemyślanemu układowi wszystkie wady strychu można jednak przekształcić w zalety i sprawić, że dziecięcy pokój na poddaszu okaże się rewelacyjnym pomysłem. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim pamiętajmy o podziale na strefy, czyli miejsce do zabawy, miejsce do nauki i miejsce do odpoczynku. Strefa nauki powinna znajdować się obok źródła naturalnego światła lub w miejscu wyposażonym w odpowiednie oświetlenie. Część sypialna może znajdować się po przeciwnej stronie lub w jej pobliżu. Miejsce zabaw najlepiej zaplanować na środku pokoju, ponieważ dzieci potrzebują wolnego miejsca np. do gier czy układania klocków.

Pisząc o pomysłach na adaptację poddasza, nie sposób nie wspomnieć o wyborze mebli do dziecięcej sypialni. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne, atrakcyjne dla pociechy i ważne aby współgrały z wystrojem pokoju. Minimalny zestaw do pokoju dziecięcego na strychu obejmuje biurko, łóżko i szafę. Wprawdzie nie umieścimy ich pod skosami, ale możemy je rozstawić np. po rogach poddasza, przy pełnowymiarowych ścianach. Miejsce pod spadami warto natomiast zagospodarować na niskie szafki lub półki, które posłużą na przechowywanie podręcznych zabawek. Sprawdź artykuł: Jak udekorować pokój dziecka?

Dziecięcy pokój na strychu dla chłopca a dziewczynki

Kolorystyka na poddaszu będzie zależeć przede wszystkim od indywidualnych upodobań, wieku i charakteru pociechy, ale także od oświetlenia. Jeśli dziecko jest aktywne, lepiej unikać nasyconych, intensywnych barw. Pastelowe, spokojne odcienie działają kojąco. Oczywiście w zupełnie inny sposób podchodzi się do urządzania pokoju dla chłopca, a w inny pokoju dla dziewczynki.

Sypialnia na poddaszu dla chłopców musi pomieścić nie tylko podręczniki i ubrania, ale bardzo często sprzęt sportowy i większe przedmioty. Chłopięcą sypialnię na poddaszu można urządzić w neutralnych odcieniach z jasnymi akcentami –zasłonami, poduszkami lub dywanem. Dla dziecka w wieku od 3 do 10 lat odpowiednie kolory to odcienie zieleni, bladoniebieskiego, białego, beżowego itp.

Strych dla dziewczynki również powinien być jasny, ale żeby nie było zbyt nudno, biele, szarości i beże warto przełamywać intensywniejszymi kolorami. W sypialni na poddaszu dla dziewczynki najlepiej sprawdzają się pastelowe odcienie, takie jak róż i lawenda, poza tym bladożółty i pomarańczowy, a także stonowane odcienie niebieskiego, zielonego czy turkusu. Podobny artykuł: Przestrzeń do nauki w pokoju dziecięcym