Unia Europejska

Jak urządzić pokój dziewczynki?

Inspiracje

Czy pokój dziewczynki musi być różowy? Zdecydowanie nie! Analizując obecnie panujące trendy, nietrudno zauważyć, jak wiele zmieniło się w projektach dziewczęcych pokojów w przeciągu ostatniej dekady. Obecnie znacznie częściej są to pomieszczenia o stonowanej kolorystyce, bazujące na materiałach o zróżnicowanej strukturze i uzupełnione o ciekawe wizualnie dodatki.

polub pinio

Jaki kolor do pokoju dziewczynki?

Planując pokój dla dziewczynki, zawsze warto rozpocząć od podjęcia decyzji związanych z kolorystyką pomieszczenia. Na jaki więc odcień pomalować ściany? Odpowiedź, choć z pewnością banalna, brzmi: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od upodobań naszych, ale i dziecka, jeśli jest starsze. Gdy przygotowujemy pokój dla niemowlęcia bez wątpienia warto sięgać po stonowane barwy. W grę wchodzą zatem przede wszystkim odcienie bieli, delikatne szarości, beż oraz pastele przełamane nieco żywszą nutą kolorystyczną, jak np. mięta, błękit czy słoneczny żółty. Jasne kolory sprawdzą się także wówczas, gdy pomieszczenie jest małe, ponieważ optycznie je powiększą.

Uniwersalne, stonowane odcienie to ponadto dobry wybór do pokoju dziewczynki w wieku wczesnoszkolnym lub nastoletnim. W tym okresie jednak pociecha ma już ukształtowane pewne upodobania i warto wziąć je pod uwagę. Bardzo popularnym w ostatnim czasie trendem jest pokój dziewczynki w stylu boho. Dzięki niemu wnętrze jest zwiewne, lekkie, bardzo kwiatowe i nawiązujące do natury. Synonimem boho są jasne, delikatne tkaniny, plecione kosze, odcienie khaki, beżu czy pudrowego różu.

Oczywiście nadal duża część dziewczynek preferuje we własnym pokoju róż w każdej możliwej odsłonie. Warto jednak pamiętać, że jest to odcień dość „męczący” i nietrudno o przesadę, jeśli każdy element pokoju do niego nawiązuje.  Nie oznacza to jednak, że musimy z niego całkowicie rezygnować. Kolor różowy znakomicie komponuje się z odcieniami szarości oraz bieli. Z łatwością możemy go zatem przełamać, np. białymi meblami lub dodatkami.

Jeśli dziewczęcy pokój projektowany jest z uwzględnieniem konkretnego motywu przewodniego, wówczas kolorystyka powinna do niego nawiązywać. Dla przykładu, gdy dorastająca pociecha kocha przyrodę, strzałem w dziesiątkę może okazać się pokój z motywami leśnymi w odcieniach zieleni.

Meble do pokoju dziewczynki – jakie wybrać?

Meble do pokoju dziewczęcego to kolejny ważny wybór, jakiego musimy dokonać przed planowanym remontem. W tej kwestii również wiele zależy od wieku dziecka. Zakładając, że pociecha jest w wieku szkolnym, musimy rozpocząć od rozmieszczenia w jej pokoju podstawowych mebli, a więc łóżka, szafy oraz oczywiście biurko dla dziecka. Najprostszym sposobem jest wybór gotowego zestawu mebli dziecięcych. Na co jednak zwrócić uwagę dokonując ich zakupu?

Podstawa to oczywiście wysoka jakość wykonania oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania. Decydując się na meble do pokoju dziewczynki, zwróćmy uwagę z jakiego materiału są wykonane i czy posiadają niezbędne atesty. Meble dziecięce powinny być trwałe i wolne od elementów, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo (np. wystające, ostre części).

Kolejna istotna sprawa, to oczywiście wygoda. Łóżko dla dziecka powinno być odpowiednio dopasowane do wzrostu dziecka. W przypadku niemowląt będzie to oczywiście łóżeczko z barierkami. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą wymagały łóżka o długości przynajmniej 160 cm, natomiast te starsze najwygodniej wyśpią się, jeśli łóżko będzie nie krótsze niż 200 cm. Ważną sprawą jest także dobór właściwego materaca, który nie powinien być zbyt twardy ani zbyt miękki. Warto o tym pamiętać, gdyż w okresie intensywnego wzrostu stanowi on podporę dla ciała. Z uwagi na zdrowie kręgosłupa pamiętać należy także o wygodnym, dostosowanym do wzrostu biurku oraz ergonomicznym krześle, sprzyjającym zachowywaniu zdrowej postawy podczas nauki. Sprawdź również artykuł: Meble do pokoju dziewczynki

Pokój dla dziewczynki – skąd czerpać inspiracje?

Wiele osób zastanawia się skąd czerpać inspiracje dotyczące urządzania pokoju dziewczynki. W tej kwestii jak zwykle z pomocą przychodzi internet oraz masa blogów i poradników wnętrzarskich, które cieszą się ogromną popularnością. Specjaliści od projektowania dzielą się na nich swymi projektami oraz podają wiele cennych wskazówek. Inspiracją oczywiście mogą stać się także strony internetowe producentów mebli dziecięcych, na których poszczególne kolekcje prezentowane są w wyjątkowo ciekawy i zaplanowany przez specjalistów sposób. Poza tym w punktach z prasą bez trudu odnajdziemy sporo magazynów i czasopism nawiązujących do tematu aranżacji przestrzeni domowej, w tym pokojów dla dziewczynek.