Unia Europejska

Jak urządzić przytulną przestrzeń do spania w pokoju dziecięcym?

Inspiracje

Spokój, relaks, komfort i bezpieczeństwo – to słowa, które chcielibyśmy, żeby znalazły zastosowanie w stosunku do miejsc, w których przebywa nasza pociechy. Pokój dziecięcy powinien być spersonalizowanym miejscem, które maluch lubi. W poniższym poradniku prezentujemy pięć wskazówek dotyczących pomysłów na przytulną sypialnię dla dzieci, które są łatwe w zastosowaniu i nie wymagają wielkich nakładów finansowych. Warto przeczytać!

polub pinio

Wybierz motyw do pokoju dziecięcego

Zastanów się wspólnie z dzieckiem, jaki motyw mógłby zapewnić przytulny wygląd jego sypialni. Wszyscy uwielbiamy otaczać się rzeczami, które kojarzą się nam z tym, co wzbudza pozytywne emocje. W przypadku dzieci bardzo często są to pluszowe misie, zwierzęta z zoo, bohaterowie bajek czy motywy związane z aktualnymi trendami, jakie panują wśród kolegów i koleżanek z przedszkola. Pokój dziecięcy jest miejscem, w którym młody człowiek spędza mnóstwo czasu, warto więc aby pomieszczenie to pozytywnie oddziaływało na jego wyobraźnię.

Nadmorski motyw może być idealny dla dziecka, które wspomina wieczorne spacery po plaży i poszukiwanie muszelek w piasku. Z kolei, jeśli Twoja pociecha lubi wędrówki po lesie i obserwacje przyrody, motyw leśny okaże się strzałem w dziesiątkę. Takich przykładów można mnożyć! To, czego szukasz, to element, który da Twojemu dziecku poczucie spokoju i relaksu oraz sprawi, że jego pokój stanie się miejscem, do którego lubi wracać. Czyż nie o to nam chodzi?

Stwórz nastrój za pomocą oświetleniar

Odpowiednie oświetlenie tworzy przytulną atmosferę w pokoju dziecka. Jeśli szukasz pomysłów na właśnie taką sypialnię malucha, poza górnym oświetleniem z sufitu, zamontuj także dodatkowe lampy, które pozwolą oświetlać konkretne obszary pokoju. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie oświetlenia typu led, którym podświetlisz np. półki z zabawkami lub lampki o stonowanym świetle w bliskim sąsiedztwie łóżka. Ten drugi pomysł sprawdzi się w szczególności u najmłodszych, którzy nie lubią, gdy podczas snu w pokoju panuje całkowita ciemność. Pamiętaj, światło zawsze buduje niepowtarzalny nastrój, bez względu na to, czy chodzi nam o nadanie klimatu w małym pokoju dziecięcym, czy też na większej przestrzeni. Czytaj więcej o oświetleniu w artykule: Oświetlenie w pokoju dziecka

Postaw na komfort poprzez odpowiednie dodatki

Tym, co zawsze nadaje pomieszczeniu przytulności są oczywiście dodatki, które podnoszą komfort i zapewniają wygodę. O jakich elementach mowa? Oczywiście chodzi o tekstylia, takie jak poduszki, koce, narzuty i dywany. Choć oczywiście uznaje się, że pełnią głównie funkcje dekoracyjne, to w pokoju dziecięcym ich rola jest znacznie większa! Dzieciaki lubią biegać boso, skakać po łóżku, kulać się. Są po prostu aktywne, co jest zupełnie normalne. Dlatego też poduszki czy dywan to elementy, które w dużym stopniu zabezpieczają nawet najbardziej wymyślne zabawy naszych pociech, a jednocześnie nadają przytulnego klimatu.

Dobierz odpowiedni kolor na ściany w dziecięcym pokoju

Ciepłe, neutralne kolory są uważane za bardziej przytulne. Już dawno zrezygnowano z podejścia, że pokój dziecięcy dla dziewczynki musi być różowy, a pokój dziecięcy dla chłopca niebieski. Takie przekonanie odeszło w zapomnienie! I zupełnie nie chodzi o to, żebyś narzucał w tej kwestii dziecku, to co aktualnie uznawane jest za modne

Kolor ścian jest tym elementem, który bez wątpienia warto wybrać wspólnie. Maluch powinien być z tego wyboru zadowolony, a jednocześnie czuć się w nim dobrze. Internetowe inspiracje pokojów dziecięcych, stawiające przede wszystkim na przytulność bazują na pastelowych kolorach ziemi, czyli zieleniach, żółciach i odcieniach kremowych. Ciekawym pomysłem jest malowanie jednej ze ścian (np. tej, przy której stoi łóżko) w innym, kontrastującym kolorze lub położenie na niej ozdobnej tapety. Wówczas pełni ona funkcję typowo dekoracyjną.

Tym, na co warto zwrócić uwagę podczas doboru farby na ściany w pokoju dziecka, jest jakość, bezpieczeństwo, niezbędne atesty. Poza tym możliwość zmywania. W przypadku maluchów jest to bardzo wygodna opcja, dzięki której nie będziemy musieli się dłużej martwić o pozostawione na ścianach ślady brudnych paluszków.

Zaakcentuj wygląd pokoju drewnianymi dodatkami

Drewno to bardzo wdzięczny materiał na dodatki do pokoju dziecięcego. Nie tylko jest naturalne i bezpieczne, ale i bezsprzecznie nadaje wnętrzu niezwykle ciepłego i przytulnego charakteru. Warto więc wybierać meble, które wykończone są właśnie elementami drewnianymi. Biała szafa nabierze zupełnie innego charakteru, jeśli jej nóżki lub gałki do otwierania będą w kolorze drewna. Drewniane ramki do obrazów lub organizer na biurko – choć z pozoru wydają się mało istotne, to potrafią zrobić „dobrą robotę” jeśli chodzi o całościowy odbiór wyglądu pokoju dziecka.

Pamiętaj także, że uwzględnienie różnych tekstur w pomieszczeniu sprawia, że jest ono ciekawsze dla oka. Włochaty dywan, pleciony koc, puszyste poduszki. Nawet jeśli są w bardzo zbliżonych odcieniach różnica faktur sprawia, że wnętrze jest wizualnie bogatsze i chętnie się w nim przebywa. Zainspiruj się artykułem: Przestrzeń do nauki w pokoju dziecięcym – jak ją urządzić?