Unia Europejska

Komoda i szafa do pokoju dziecięcego – jak wybrać?

Inspiracje

Komoda i szafa w pokoju dziecka pełnią przede wszystkim funkcje związane z przechowywaniem. Ich wybór nie powinien być przypadkowy, a naprawdę dobrze przemyślany. To zwykle meble, które pozostają z nami na lata, ponieważ bez względu na wiek dziecka są potrzebne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu komody i szafy dziecięcej, zapraszamy do poniższego poradnika.

polub pinio

Szafa dla dziecka – „must have” każdego pokoju

Bez względu na to czy pokój naszej pociechy jest mniejszych, czy też większych rozmiarów, szafa jest w nim elementem niezbędnym. O ile jesteśmy w stanie bez niej funkcjonować przez pierwsze miesiąca życia maleństwa, o tyle przy nieco starszych dzieciach jest to raczej trudne. Początkowo bowiem, ciuchy nowego członka rodziny nie zawierają zbyt wiele miejsca i można przechowywać je np. w komodzie. Gdy jednak dziecko rośnie, a elementów garderoby przybywa, zakup szafy dziecięcej staje się koniecznością.

Jaką szafę do pokoju dziecięcego wybrać?

Dokonując wyboru szafy dla dziecka warto kierować się przede wszystkim aspektami praktycznymi. Funkcjonalność do podstawa. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim szafa dziecięca powinna być pojemna. Zwróćmy więc uwagę na to, aby dysponowała odpowiednio dużą ilością półek, ale i hakiem na wieszaki.

Jeśli pokój dziecka jest mały, warto wybrać szafę, która będzie wysoka. W ten sposób jesteśmy w stanie zagospodarować przestrzeń aż po sufit, a górne półki bez problemu wykorzystamy na przechowywanie rzeczy, po które sięgamy rzadziej, np. kurtki, pościel, a nawet sprzęt sportowy.

Wygląd szafy, choć nie tak istotny, jest również ważny. To duży mebel, który rzuca się w oczy. Powinien więc pasować do całości aranżacji pomieszczenia. Dostępne w sprzedaży szafy dziecięce posiadają bardzo zróżnicowany design. Największą popularnością cieszą się jednak zdecydowanie te jasne. Białe szafy dziecięce to hit ostatniej dekady, co nietrudno zauważyć przeglądając przykładowe projekty. Są nie tylko estetyczne, ale doskonale komponują się z praktycznie każdą kolorystyką i wbrew pozorom wcale nietrudno o utrzymanie ich w czystości, w porównaniu z ciemnymi meblami.

Dziecięca komoda – czy jest potrzebna?

Przejdźmy zatem do komody dziecięcej. W przypadku tego mebla pojawiają się bowiem często wątpliwości, a okazuje się niemniej przydatny niż szafa. Po pierwsze ma znacznie więcej zastosowań. Gdy nasze dziecko przychodzi na świat, komoda to znakomite wręcz miejsce pod przewijak. Dlatego też zwykle umieszcza się ją w bliskim sąsiedztwie łóżeczka. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmiana pieluszki, przebieranie czy inne codzienne czynności pielęgnacyjne wokół pociechy wykonuje się w wygodny i bezpieczny sposób. Doceni to kręgosłup każdego świeżo upieczonego rodzica. Sprawdź naszą ofertę: komoda dla dziecka

Kolejna ważna funkcja komody dla dziecka to oczywiście przechowywanie. Szuflady tego mebla potrafią być naprawdę pojemne. Początkowo możemy chować w nich praktycznie wszystkie ciuszki maleństwa, ponieważ bez trudu się tam pomieszczą. Gdy natomiast dziecko jest już starsze, szuflady komody znakomicie sprawdzą się jako miejsce na drobniejsze elementy garderoby, m.in. majtki, skarpetki lub rajstopy.

Bardzo praktycznie wykorzystać możemy także blat komody dziecięcej. Przy niemowlęciu miejsce to posłuży oczywiście na kosmetyki do pielęgnacji, pieluszki, zasypki itd. W łatwy sposób posortujemy je przy użyciu np. ozdobnych koszyczków. Przedszkolak natomiast bez trudu zagospodaruje miejsce na komodzie pod zabawki lub książeczki, a nastolatek pod ramki ze zdjęciami, a nawet telewizor. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Zestawy mebli z szafą i komodą dziecięcą

Chcąc urządzić pokój pociechy w maksymalnie spójny i estetyczny sposób, przy wyborze szafy i komody dziecięcej, warto przyjrzeć się gotowym zestawom mebli. Mamy wówczas pewność, że całość projektu prezentuje się naprawdę dobrze. Przykładem mogą być wspomniane już wcześniej białe mebelki dziecięce. Wielu producentów posiada je w swojej ofercie i nie da się ukryć, że należą do tych chętniej kupowanych. Nowoczesna szafa czy komoda dziecięca w kolorze bieli nie musi być jednak nudna. Bez trudu znajdziemy ciekawe opcje tych mebli, np. w stylu retro lub vintage.

Poza tym białe meble wzbogacane są często o elementy nadające im kontrastu. Nie inaczej jest w przypadku komody i szafy dziecięcej, których wygląd podkreślają np. drewniane nóżki lub uchwyty do otwierania. Wiele zależy tutaj oczywiście od naszych, ale i dziecięcych preferencji. Jeśli więc urządzamy lub remontujemy pokój dziecka w wieku szkolnym, warto brać pod uwagę także jego opinie i upodobania. W końcu to ono będzie spędzało w nim najwięcej czasu.  Polecamy artykuł: Przechowywanie w małym pokoju dziecięcym, czyli o szafach i skrzyniach słów kilka