Unia Europejska

Łóżko domek – hit czy kit?

Inspiracje

Łóżko domek to niezwykle modny trend, który szturmem wdarł się „na salony” i pozostaje na nich od dłuższego już czasu. Marzą o nich zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mimo całkiem nieskomplikowanej budowy, ten rodzaj mebla daje nieograniczone wręcz możliwości jeśli chodzi o realizację dziecięcych fantazji. Łóżko domek to nie tylko wygodne miejsce do spania, ale także świetny sposób na szybkie stworzenie zamku księżniczki lub fortecy małego rycerza.

polub pinio

Łóżko domek dla dziecka – solidna konstrukcja na lata

Zacznijmy od dokładnego przyjrzenia się konstrukcji łóżka domku. Wbrew pozorom nie różni się ona w sposób szczególny od typowej budowy tradycyjnego łóżka. Typowe housebed wykonane są zwykle z litego drewna. Te proponowane przez Pinio stworzone zostały z wysokiej jakości drewna sosnowego klejonego wzdłużnie, dzięki czemu jest ono niezwykle wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Wysokość łóżka domku bywa bardzo różna. W sprzedaży znajdziemy modele bardzo niskie, gdzie materac ułożony jest praktycznie równo z poziomem podłogi lub takie o standardowej wysokości. Jeśli zaś chodzi o całkowitą wysokość łóżka domku dla dziecka, to wynosi ona zwykle w granicach 150 cm.

Łóżko domek – do jakiego wieku?

Łóżko domek 160×80 to najczęściej spotykana na rynku opcja, a zatem dedykowane są one w szczególności dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, chociaż dostępne są także łóżka domki z materacem o długości 200 cm. Dzięki możliwości montażu barierek imitujących płotek, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowej ochrony podczas snu, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Z biegiem czasu można je oczywiście zdemontować.

Trudno powiedzieć, do jakiego wieku łóżko domek jest odpowiednim meblem. Wszystko zależy od naszej pociechy i jej upodobań. Zdarza się bowiem, że fanami tych łóżek są również nastolatkowie, a same housebed występują nawet w projektach wnętrz dla dorosłych.

Łóżko domek z szufladą – sprawdzone rozwiązanie

Przyjrzyjmy się dodatkowym elementom, w jakie wyposażony może być ten wyjątkowy mebel. W przypadku, gdy łóżko domek uniesione jest nad ziemią tak jak standardowe łóżko, bardzo często wzbogaca się je o szufladę. Zazwyczaj pełni ona rolę dodatkowego miejsca na przechowywanie, np. pościeli. Niektóre dostępne na rynku modele housebed mają jednak wbudowaną szufladę, w której umieścić można materac, a co za tym idzie zyskać dodatkowe miejsce do spania. To świetne rozwiązanie, jeśli pokój dzieli dwójka dzieci, a pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów. Łóżko domek z dodatkowym spaniem będzie także niezastąpione, jeśli nasza pociecha zaprosi na wesołe pidżama party przyjaciela z przedszkola lub ze szkoły.

Sprawdź również artykuł: Meble do pokoju dziewczynki

Dekoracje na łóżko domek – magia inspiracji

Ze względu na swoją budowę housebed daje ogrom możliwości aranżacyjnych. Najczęściej wybierane ozdoby na łóżko domek to świecące cotton balls, które cieszą się w ostatnich kilku latach ogromną popularnością. Można nimi opleść szczytowy element naszego domku lub barierki i zyskać w ten sposób niezwykle przytulny klimat. Inne ciekawe dekoracje to np. łańcuchy lub papierowe girlandy. Bardzo chętnie wybieraną dekoracją, zwłaszcza przez dziewczynki, są baldachimy z woalu w kolorze bieli, różu lub szarości. Poza tym, w praktyczny sposób wykorzystać można także barierki łóżeczka domku, na których umieścić można, np. kieszeń na książki lub zabawki.

Niezwykle ciekawe aranżacje uzyskamy ponadto wykorzystując ścianę znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka. Odpowiednio dobrana tapeta, fototapeta, obrazy, malowidło lub przytulne, miękkie panele ścienne mogą stworzyć spójną całość z domkiem i nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Jak więc widać, możliwości jest naprawdę bardzo wiele i wszystko zależy od naszych, a przede wszystkim dziecięcych upodobań i gustów.

Łóżko domek z materacem – idealne miejsce zabaw

Omawiając temat łóżka domku, nie sposób pominąć wartości tego mebla związanej z jego wpływem na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka. Tak, tak! Housebed to mebel, który skutecznie urozmaici niejedną zabawę. Dzieci przedszkolne, ale także te na wczesnych etapach edukacji szkolnej uwielbiają zabawy z wykorzystaniem różnego rodzaju kryjówek i zakamarków. Bardzo często szukają w domu miejsc pozwalających na budowanie namiotów lub fortec. Łóżko domek daje ku temu idealne, nieograniczone wręcz możliwości!

Wystarczy zwykły koc lub narzuta i staje się ono zadaszonym domkiem lub zamkiem księżniczki. Stworzymy z niego statek, łódź podwodną, samolot i wszystko to, na co pozwoli nam nasza wyobraźnia. Dziewczynki z łatwością przekształcą go w dom lub przedszkole dla lalek, a chłopcy w auto lub super szybką rakietę. Wiele rodziców zgodnie przyznaje, że mimo początkowego sceptycyzmu, zakup łóżka domku skutecznie rozprawia się z nudą. Wszystko wskazuje na to, że także w najbliższym czasie pozostanie ono jednym z chętniej wybieranych rozwiązań do pokojów dziecięcych. Zdecydowanie możemy przypiąć temu meblowi odznakę z napisem „hit”!