Unia Europejska

Meble dla niemowląt – jakie wybrać?

Inspiracje

Meble dla niemowląt to temat, do którego przyszli rodzice podchodzą zwykle ze sporym zaangażowaniem i trudno się temu dziwić. Po pierwsze ich zakup to zwykle wybór na kilka lat. Po drugie każdemu rodzicowi zależy na tym, aby meble najmłodszego członka rodziny były nie tylko ładne, ale też funkcjonalne i bezpieczne. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli dla niemowlaka.

polub pinio

Jakie meble dla niemowląt są niezbędne?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, jakie meble dla niemowląt są niezbędne? Okazuje się bowiem, że w przypadku pokoju noworodka zasada im mniej, tym lepiej sprawdza się znakomicie. Maleństwo, które dopiero zawitało na świat, nie wymaga biurka, pojemnych regałów czy systemów do przechowywania zabawek. W urządzeniu pokoju nowonarodzonego dziecka zdecydowanie najlepiej sprawdzą się proste zestawy mebli dla niemowląt bazujące na zaledwie kilku elementach.

A zatem jakie jest niezbędne minimum? Zacznijmy od łóżeczka. Każdy producent mebli dla niemowląt doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie na ten mebel w pierwszej kolejności zwracają uwagę przyszli rodzice. Dlatego też oferta łóżeczek dla niemowląt jest tak ogromna, a wybór bardzo trudny. Mimo iż wielu rodziców w początkowych etapach życia śpi razem z maluchem, noworodek potrzebuje też niezależnego miejsca do drzemek w ciągu dnia. Pamiętajmy, że łóżeczko w pokoju niemowlaka stanowi centralny punkt, ponieważ jego użytkowanie nie ogranicza się wyłącznie odkładania dziecka na czas snu. Wyposażone w przewijak łóżeczko służy także do zmiany pieluszki oraz ubierania niemowlęcia.

No właśnie – przewijak! Kolejny niezbędny element kompletu mebli dla niemowląt. Oczywiście, wiele osób może się nie zgodzić, twierdząc, że przecież bez problemu przewiniemy dziecko tak na łóżku czy sofie. Jasne, że tak, ale zapomnijmy w takim przypadku o wygodzie. Umieszczony na ramach łóżeczka przewijak znajduje się na wysokości optymalnej do wykonywania czynności wokół dziecka, dlatego naszym zdaniem to właśnie kolejny mebel dla niemowlaka, bez którego trudno się obejść.

Podobnie myślimy o komodach. Komody w pokoju niemowlęcym są wbrew pozorom bardzo przydatnym meblem. Zwykle umieszcza się je w bliskim sąsiedztwie łóżeczka, dzięki czemu wiele użytkowanych na bieżąco rzeczy jak ubranka, kosmetyki czy pieluszki mamy pod ręką. Z powodzeniem zamontujemy na niej także przewijak, ponieważ komody niemowlęce zwykle projektowane są w taki sposób, aby ich szerokość nam to umożliwiała. Meble dla niemowląt, które posiadają w zestawie łóżeczko, komodę i przewijak w zupełności wystarczą na pierwszym etapie życia malucha.

A co z szafą? Jeśli wybrany przez nas komplet mebli dla niemowląt posiada ją w zestawie, jak najbardziej można już na samym początku umieścić ją w pokoju dziecka. Bez trudu i bardzo szybko zapełnimy ją zmieniającą się w tempie ekspresowym garderobą malucha.

Podczas urządzania przestrzeni niemowlęcia warto także pamiętać o zagospodarowaniu kawałka przestrzeni na fotel lub wygodne krzesło do karmienia. To niezwykle przydatny mebel, który docenią wszystkie karmiące mamy, ale i tatusiowie tulący dziecko do snu.

Sprawdź artykuł: Przewijak dla niemowlaka – jaki wybrać?

Meble dla niemowlaka – bezpieczeństwo to podstawa

Wiemy już, jakie meble dla niemowlaka są najbardziej przydatne. Przyjrzyjmy się zatem kwestiom bezpieczeństwa, które przy urządzaniu pokoju noworodka powinny stanowić priorytet. Wybierając mebelki dla niemowlaka, musimy upewnić się, z czego są wykonane i czy spełniają wymagane normy. Jeśli chodzi o łóżeczka, wymagane są normy bezpieczeństwa PN-EN 1130-1 oraz PN-EN 1130-1 [PN-EN 1130-1:2001; PN-EN 1130-2:2001], które mówią o warunkach bezpieczeństwa związanego z materiałami, konstrukcją, pakowaniem, instrukcją oraz oznakowaniem. Jeśli łóżeczko dla niemowląt zostało wyprodukowane z ich zachowaniem, oznakowane jest symbolem CE.

Niezwykle istotne są np. odległość pomiędzy szczebelkami łóżeczka, wytrzymałość na określony ciężar oraz jego wysokość. Kolejny ważny aspekt to brak wad strukturalnych. Krawędzie mebli dla niemowląt i dzieci powinny być zaokrąglone, no i oczywiście w wyposażeniu mebli nie mogą znajdować się elementy, które dziecko mogłoby połknąć. Warto także upewnić się co do jakości farb użytych do malowania wybranych przez nas mebli dla niemowlaka, które powinny posiadać certyfikat bezpieczeństwa PZH.

Nowoczesne meble dla niemowląt – modne trendy

Przejdźmy zatem do tego, co najprzyjemniejsze, czyli wyglądu mebli dla niemowląt. Gdy już mamy pewność co do ich bezpieczeństwa, to właśnie design jest tym elementem, na który zwracamy uwagę. W końcu każdy marzy o pięknym pokoju dla swojego dziecka, mimo dla ono początkowo nie przywiązuje do tego wagi. Nie da się jednak ukryć, że przytulnie urządzona przestrzeń z pewnością pozytywnie wpływa na mamę, a w pewnym stopniu z pewnością także na dziecko. Co zatem w trawie piszczy, jeśli chodzi o aktualne trendy w urządzaniu dziecięcych pokoi?

Czytaj również artykuł:  Łóżka dla dzieci z szufladami

Nie da się ukryć, że od dłuższego czasu drewniane mebelki dla niemowląt są bardzo chętnie wybierane przez rodziców. Ich cena jest jednak stosunkowo wysoka w porównaniu z meblami wykonanymi z innych materiałów i nie każdego na nie stać. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakuje wysokiej jakości mebli, np. z płyty MDF. Warto podkreślić, że także ten materiał z łatwością wpasowuje się w aktualne trendy wnętrzarskie, jeśli chodzi o niemowlęce pokoje. Prym wiodą oczywiście białe meble dla niemowląt, co jest zupełnie zrozumiałe. Są niezwykle ciepłe w odbiorze i pasują do każdej aranżacji. Ich ogromną zaletą jest także to, że optycznie powiększają niewielkie wnętrza, więc stanowią doskonały, uniwersalny wręcz wybór do niewielkich pokoików niemowlęcych.