Unia Europejska

Pokój bliźniaków – jak urządzić go z pomysłem?

Inspiracje

Być może wielu rodziców z niepokojem myśli o wyremontowaniu i zakupie mebli do pokoju dziecięcego dla nowonarodzonych bliźniąt lub o tym, jak umieścić wszystko, co niezbędne dla bliźniaków w wieku szkolnym na małej powierzchni. Przy odrobinie kreatywności i dobrego planowania możesz być pewien, że poradzenie sobie z takim zadaniem jest całkiem możliwe, jeśli wcześniej weźmiesz pod uwagę kilka przydatnych zaleceń.

polub pinio

Jak urządzić jeden pokój dla dwójki dzieci?

Kiedy nie możesz wygospodarować osobnego pomieszczenia dla każdego z dzieci, musisz stworzyć komfortowe warunki dla bliźniaków w tym samym pokoju. Dzieci będą w nim razem rosnąć, rozwijać się, bawić, uczyć się, no i czasem oczywiście także kłócić. Dlatego tak ważne jest, aby spróbować podzielić przestrzeń na dwie równe połówki i wybrać meble dziecięce dopasowane do potrzeb. W ten sposób każdy z bliźniaków będzie miał małą przestrzeń do użytku osobistego, w której znajdzie możliwość odosobnienia zawsze wtedy, kiedy będzie to niezbędne.

Oczywiście sypialnia dla bliźniaków musi mieć dwa osobne łóżka. Należy także pamiętać o ich właściwym rozmieszczeniu. Pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki:

  • łóżka dla dziecka można montować równolegle do siebie przy jednej ze ścian;
  • w małym pokoju warto pomyśleć o zamontowaniu łóżka piętrowego, ponieważ oszczędza dużo miejsca;
  • w większym pomieszczeniu można umieścić łóżka w rogach, wzdłuż dwóch różnych ścian.

Poza strefą spania, niemniej ważny w pokoju bliźniąt jest obszar roboczy. Wybierając meble dla dzieci, szczególną uwagę powinno się więc poświęcić biurkom. Miejsce do pracy będzie bowiem służyło dzieciakom nie tylko do nauki, ale i rozwoju kreatywności. Odpowiednio urządzony obszar pracy jest niezbędny w każdym pokoju dziecięcym, niezależnie od jego wielkości. Biurko dla dziecka powinno być zatem dopasowane do jego wzrostu i przede wszystkim wygodne w codziennym użytku. Raczej unikajmy sadzania bliźniąt przy jednym wspólnym biurku, chyba że dysponujemy odpowiedni długim i szerokim blatem roboczym.

Sprawdź również artykuł: Biurko do pokoju dziecka – jakie wybrać?

Meble dziecięce do pokoju bliźniąt

Poza podstawowymi meblami do pokoju dziecięcego, jak wspomniane już łóżko i biurko, niezbędne będą także regały i szafy na przechowywanie. W tej kwestii pokój bliźniąt nie stawia już tak wysokich wymagań. Dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, z powodzeniem mogą dzielić wspólną szafę. Ważne aby była pojemna.

Podobnie wygląda rzecz z regałami dziecięcymi. Nie ma potrzeby, aby każde z bliźniąt posiadało oddzielne półki na zabawki, które zazwyczaj są wspólne. Z drugiej strony, chcąc zapewnić pociechom przestrzeń na przechowywanie ważnych dla nich rzeczy, można zamontować dziecięce półki nad biurkiem lub łóżkiem. Dobrym rozwiązaniem będzie także uzupełnienie pokoju bliźniąt o skrzynie na przechowywanie, które mogą jednocześnie pełnić funkcje siedzisk. Pomysł ten sprawdzi się zarówno w dużym jak i małym pomieszczeniu rodzeństwa.

Wnętrze sypialni bliźniąt – jak wybrać kolorystykę?

Jeśli urządzamy sypialnię dla bliźniąt tej samej płci, wybór kolorów ścian, mebli dziecięcych, zasłon i innych akcesoriów nie stanowi problemu. Trudniej jest wybrać kolory, jeśli sypialnię dzielą bliźnięta przeciwnej płci. Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieje wiele odcieni unisex, które pasują zarówno do wnętrz dziewczynek, jak i chłopców. Na przykład jasne odcienie szarości, odcienie niebieskiego, pastele itp. Klasyczne wzory:  paski, zygzaki lub wzory geometryczne, takie jak kropki, romby, owale, są również odpowiednie zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

Zadanie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli Twoje dzieci mają już ulubiony kolor, więc warto zapytać ich o zdanie przy wyborze kolorystyki do pokoju, zarówno jeśli chodzi o ściany, dodatki jak i dziecięce meble. Dekorowanie wnętrza sypialni bliźniakom bardzo często opiera się o wybór dwóch głównych kolorów oraz tematów przewodnich W ten sposób pokój jest organicznie podzielony, a każde dziecko ma miejsce w swoim ulubionym stylu.

Modne wnętrze sypialni dla bliźniaków – materiały dekoracyjne

Dekorując pokój bliźniaków, weź pod uwagę aktywność dzieci i ich osobiste potrzeby. Wybierz wysokiej jakości, trwałe materiały. Należą do nich laminat, parkiet, lite drewno, korek, tapety, panele drewniane i określone rodzaje farb. Podłogę najlepiej pokryć jednym materiałem. Natomiast różne wykończenia ścian umożliwiają strefowanie przestrzeni. Sufit natomiast wystarczy pobielić.

W przypadku bliźniaków w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym ściany można dodatkowo pomalować artystycznymi obrazami, przedstawiającymi postacie z bajek, zwierzęta, drzewa lub planety.

Sprawdź artykuł: Jak udekorować pokój dziecka?

Warto także uzupełnić pokój bliźniąt o:

  • dodatkowe meble dziecięce, jak np. stoliki, pufy lub krzesła;
  • dywaniki przy łóżkach;
  • poduszki dekoracyjne;
  • oryginalne kinkiety nocne oraz inne przyjemne dla oka, a zarazem przydatne rzeczy, które pomogą stworzyć przyjazną, wesołą i komfortową atmosferę w pomieszczeniu

Pamiętaj, aby wybierać dodatki, które będą dopełnieniem dla mebli dziecięcych i jednocześnie harmonijnie wkomponują się w całość aranżacji pokoju.