Unia Europejska

Pokój małego odkrywcy, czyli słów kilka o motywach przewodnich w chłopięcej przestrzeni

Inspiracje

Pokój dla chłopca urządzany jest zwykle w nieco inny sposób niż przestrzeń dla dziewczynek. Nie chodzi tutaj jednak o wybór mebli, a dodatków, ogólnej kolorystyki i tak modnych ostatnimi laty motywów przewodnich. Jednym z popularniejszych aranżacji dla chłopców okazuje się być pokój w stylu leśnym – pełen zieleni, roślinnych i zwierzęcych printów, stwarzający przytulny klimat, sprzyjający rozwojowi i chęci odkrywania świata.

polub pinio

Pokój dziecka – jak zaprojektować?

Urządzanie pokoju dziecka, tak jak każdego innego pomieszczenia w domu, powinno rozpocząć się od sporządzenia dobrze przemyślanego projektu. Na etapie jego tworzenia należy podjąć kluczowe decyzje odnośnie właściwego zagospodarowania przestrzeni, tak aby w możliwie najbardziej optymalny sposób została wykorzystana. Należy wziąć pod uwagę potrzeby dziecka związane z przechowywaniem odzieży oraz zabawek. Jeśli należy ono do wyjątkowo ruchliwych maluchów, warto zostawić spory kawałek przestrzeni na swobodne zabawy ruchowe.

Pokój dziecka wyposażony powinien być w kilka kluczowych elementów. Należą do nich: łóżko, szafa, regały oraz stolik lub biurko, jeśli pociecha jest już w wieku okołoszkolnym. Powyższy zestaw to absolutna podstawa. Oczywiście mamy pełną dowolność w doborze dodatkowych mebli, jeśli znajdzie się na nie miejsce. Skrzynie na przechowywanie oraz komody w dziecięcym pokoju są zawsze mile widziane i z łatwością szybko zapełniane.

Pomysł na pokój chłopca – ciekawe inspiracje

Jeśli zdecydujemy się już na konkretny zestaw mebli do pokoju chłopca, musimy zadbać o odpowiednią aranżację. Wielu rodziców posiłkuje się w tej kwestii pomocą doświadczonych projektantów wnętrz, ale mnóstwo ciekawych inspiracji znajdziemy także w katalogach wnętrzarskich lub po prostu w przestrzeni internetowej.

Jakie są zatem najpopularniejsze pomysły na pokój chłopca? Styl marynarski, podwodny świat, motoryzacja, parki dinozaurów – to jedne z częściej pojawiających się motywów. Nas jednak w szczególności zachwyca pokój dziecięcy z motywem lasu i to on w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, w jaki sposób wykreować pokój małego odkrywcy, który zazna w nim leśnej przygody, zaprzyjaźni się z przyrodą i pozna leśnych przyjaciół. Szukasz mebli dla dzieci? – Sprawdź naszą ofertę

Pokój dziecięcy – motyw leśny

Najprostszym sposobem na „przeniesienie” lasu do pokoju chłopięcego jest wykorzystanie odpowiednich tapet lub fototapet, na których widnieją drzewa i leśne zwierzęta: sarny, niedźwiedzie, wiewiórki, ptaki. Pogłębienie leśnego klimatu uzyskamy wykorzystując kolory w tonacji białej, zielonej, żółtej i brązowej. Dla przykładu, jeśli zdecydujemy się umieścić tapetę na jednej lub dwóch ścianach, pozostałe pomalować można właśnie w powyższych kolorach.

W pokoju leśnym najlepiej sprawdzą się meble w kolorze jasnego drewna, ale nie jest to warunek konieczny. W przypadku gdy zależy nam na białych meblach, warto rozważyć te, które zawierają elementy z kolorze drewna, np. nóżki lub klamki, co kolorystycznie pozwoli nawiązać to tematu przewodniego w pokoju naszej pociechy.

Leśne dodatki do pokoju dziecka

Oczywiście jak to zawsze bywa, diabeł tkwi w szczegółach! Leśne dodatki do pokoju dziecięcego pozwalają na uzyskanie naprawdę wyjątkowego, realistycznego klimatu lasu. Zacznijmy od dywanu. Najlepiej sprawdzi się oczywiście ten w odcieniach brązu i zieleni lub w odpowiednim wzorze – z choinkami, niedźwiedziem lub innymi leśnymi zwierzętami. Podobne motywy i kolorystykę możemy uwzględnić przy doborze zasłon.

Pokój w stylu leśnym warto także wzbogacić o stosowne, odpowiednio dopasowane tekstylia. Poduszka w kształcie liścia, poduszka z liskiem lub wiewiórką, lampka w kształcie sowy czy koc w jelenie i sarny będą zdecydowanie dobrym wyborem. W pokoju z motywem leśnym doskonale sprawdzą się także przedmioty z naturalnych materiałów: lnu, wełny i drewna. Stołek wykonany z pnia, skrzynie na zabawki z litego drewna lub wikliny lub półka w kształcie drzewa są częstym elementem „leśnych pokoi” i naprawdę cieszą oko, a jednocześnie są całkowicie niebanalne i nieszablonowe.

Kolejnym cennym elementem dekoracyjnym w omawianym pokoju będą obrazy i naklejki inspirowane życiem lasu. Wesołe wiewiórki chrupiące orzecha, jeże, dzięcioły i dziuple wyśmienicie podkręcą całą aranżację i sprawią, że dziecko poczuje się w swoim pokoju niczym na leśnej ścieżce.

Ciekawym pomysłem jest także postawienie tipi, które nie tylko pozwoli poczuć się maluchowi jak na prawdziwym biwaku na łonie natury, ale będzie również świetną kryjówką i miejscem licznych, kreatywnych zabaw.