Unia Europejska

Półki do pokoju dziecięcego – jakie wybrać?

Inspiracje

Jeśli zabawki w twoim domu wydają się żyć własnym życiem, czas poszukać rozwiązania, które sprawi, że zapanujesz nad sytuacją. Wprawdzie poruszaliśmy już zagadnienie przechowywania w pokoju dziecięcym, ale to temat rzeka. Dlatego też w dzisiejszym poradniku przyglądamy się nieco dokładniej półkom do pokoju dziecięcego. Czy warto w nie inwestować i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu oraz montażu?

polub pinio

Półki do pokoju dziecięcego – bezpieczeństwo i trwałość

Podstawową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze półek dla dzieci jest oczywiście jakość ich wykonania oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że w przypadku tego elementu umeblowania ma to szczególnego znaczenie. Wiszące półki do pokoju dziecięcego bywają inspiracją do różnego rodzaju zabaw. Choć pomysły najmłodszych są niezwykle kreatywne, to równie często okazują się niebezpieczne i każdy rodzic doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Któż z nas jednak nie był dzieckiem? Wspinanie się czy zwisanie niczym małpka w parku linowym, to zabawy, które chyba wszyscy mamy na koncie. Półki dziecięce niekoniecznie są do tego stworzone, ale miewają i takie zastosowanie. Dlatego zdecydowanie warto stawiać na te wykonane z wytrzymałych materiałów, jak drewno lub MDF.

Poza tym, że półka do pokoju dziecięcego to mebel, który powinien być wykonany z należytą starannością, musi zostać także odpowiednio umocowany. Zawieszenie na ścianie wymaga użycia odpowiednich narzędzi, takich jak wiertarka, haki, niekiedy wsporniki lub trzpienie. Informacje na temat tego, w jaki sposób powinien przebiegać montaż często ujęte są w specyfikacji producenta. Jeśli nie, warto skorzystać w filmów instruktażowych zamieszczonych w internecie. Białe meble do pokoju dziecka

Półka w pokoju dziecięcym – na jakiej wysokości?

Kolejna kluczowa sprawa związana z montażem półki dziecięcej to wysokość na jakiej powinna się znaleźć. Ten aspekt należy dobrze przemyśleć. Jako miejsce na przechowywanie ulubionych zabawek powinna naturalnie znajdować się w miejscu swobodnie dostępnym dla dziecka. Niekiedy jednak jej powieszenie możliwe jest wyłącznie na większych wysokościach, zwłaszcza jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, a każdy wolny kąt zajmuje inny mebel. To jednak nie problem. W takim przypadku, półki doskonale sprawdzą się jako „schowek” np. na gry planszowe lub książki.

Rozmiary półek dziecięcych

Dobór rozmiaru półki do pokoju dziecięcego jest uzależniony od ilości przestrzeni, jaką dysponujemy i jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć pod ten mebel. Im większa półka, tym oczywiście więcej miejsca na przechowywanie. Co więcej, na dużych półkach jesteśmy w stanie naprawdę bardzo skutecznie zaprowadzić porządek. Wystarczy wyposażyć je w pudla do przechowywania, dzięki którym posegregujemy np. klocki, ulubione lalki lub samochodziki. Z kolei mniejsze półki dziecięce doskonale sprawdzą się jako miejsce na przechowywanie drobniejszych przedmiotów. Dla przykładu, niewielkie półeczki nad stolikiem przedszkolaka lub biurkiem szkolniaka pozwolą zapanować nad chaosem w strefie nauki. Umieścimy na nich np. kubeczki z kredkami, kolorowe karteczki lub inne przybory plastyczne.

Ozdobne półki do pokoju dziecięcego

Bez względu na to czy poszukujemy półki do pokoju chłopca, czy też półki do pokoju dziewczynki, pamiętajmy, że mogą one pełnić także funkcje dekoracyjne. Choć wydawać by się mogło, że półka to jeden z prostszych i oczywistych mebli, rzecz wygląda zupełnie inaczej. Jej design może być naprawdę interesujący i nowoczesny. Wielu producentów mebli dla dzieci posiada w swojej ofercie niezwykle ciekawe półki dziecięce, np. w kształcie domków, aut, chmurek lub w stylu retro. Naprawdę jest w czym wybierać.

Jednymi z popularniejszych rodzajów półek do pokoju dziecięcego są te kwadratowe, które zgodnie z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi układa się na ścianie w różnych kombinacjach. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu kwadraty o odmiennych kolorach, dzięki czemu zyskuje się kontrast oraz niezwykle ciekawy wizualnie efekt. Jak urządzić przytulną przestrzeń do spania w pokoju dziecięcym?

Nie ulega wątpliwości, że zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci półki są tym elementem umeblowania pokoju, który zawsze znajdzie odpowiednie dla danego momentu zastosowanie. Jeśli dodatkowo zostaną rozmieszczone w pokoju z pomysłem, śmiało posłużą przez długie lata.