Unia Europejska

Przechowywanie w małym pokoju dziecięcym, czyli o szafach  i skrzyniach słów kilka…

Inspiracje

Przechowywanie w pokoju dziecięcym stanowi często spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest zbyt wielkich rozmiarów. Nie oznacza to jednak, że brakuje w tej kwestii prostych i sprytnych rozwiązań. Dowiedz się w jaki sposób utrzymywać porządek w pokoju swojej pociechy.

polub pinio

Dobra organizacja pokoju dziecka to podstawa!

Odpowiednio zorganizowana i rozplanowana przestrzeń w dziecięcym pokoju to połowa sukcesu, także jeśli chodzi o utrzymywanie porządku. Dlatego zanim usiądziesz do projektu pomieszczenia dedykowanego maluchowi, wypunktuj jakie wymagania musi ono spełniać. Oczywiście przede wszystkim ma służyć swobodnej, bezpiecznej zabawie i nauce, a co za tym idzie także przechowywaniu zabawek, książek, ciuchów i innych niezbędnych do życia młodego człowieka rzeczy.

Jeśli pokój dziecka jest dość duży, zwykle nie ma większego problemu, aby pomieścić w nim poza łóżkiem i biurkiem także regały, półki, komody czy szafy. Problem pojawia się, gdy pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów. Wówczas po umieszczeniu w nim niezbędnych mebli, może okazać się, że brakuje miejsca na przechowywanie zabawek. Co zrobić z tym fantem? Możliwości jest kilka. My proponujemy, aby maksymalnie dobrze zagospodarować przestrzeń w szafie lub zainwestować w skrzynie na zabawki!

Przechowywanie zabawek w szafie – czy to dobry pomysł?

Zacznijmy zatem od szafy do pokoju dziecięcego. Gdy wybieramy meble do małego pomieszczenia dedykowanego dziecku, musimy zdawać sobie sprawę, że w miarę dorastania pociechy, będzie przybywać w nim wielu różnych rzeczy. Chodzi nie tylko o zabawki, ale także ciuchy, książki czy inne przybory. Jeśli więc decydujemy się na szafę głównie pod kątem przechowywania w niej ubrań, a wiemy że pokój jest niewielki, rozważmy w jaki sposób mebel ten może zostać dodatkowo wykorzystany.

Niemowlę, a nawet roczne dziecko nie potrzebuje ogromnej ilości garderoby. Jego życie toczy się głównie wokół wygodnych bodziaków i śpioszków. Ciuszki najmłodszych dzieci nie zajmują zatem ogromnych przestrzeni w szafie, dlatego też często rodzice pomijają na początku jej zakup, inwestując np. w komodę, która okazuje się w zupełności wystarczająca. Mimo to, już na etapie niemowlęcym, pojemna szafa dla dziecka może pełnić rolę miejsca do przechowywania pierwszych zabawek, pościeli, kołderek oraz pampersów. W przypadku zabawek jest to tym bardziej dobre rozwiązanie, że unikamy problemu związanego z osiadaniem na nich kurzu, a jak wiadomo najmłodsze dzieci poznają je głównie poprzez lizanie i gryzienie. Sprawdź również artykuł Meble dla niemowląt – jakie wybrać?

Gdy dziecko nieco podrośnie, przechowywanie w szafie oczywiście nieco bardziej przesunie się w stronę poszerzającej się garderoby dziecka. Dochodzi w końcu coraz większa liczba butów czy kurtek. Nadal jednak możemy w niej umieszczać np. pudła z klockami, samochodzikami czy lalkami, których przechowywanie w małym pokoju bywa utrudnione. Jest to także dobra metoda, ucząca dziecko porządku i dbania o przestrzeń wokół siebie. Jeśli szafa wyposażona jest nie tylko w półki, ale i pręt, na którym można wieszać odzież, warto to wykorzystać. Dzięki temu dodatkową jedną lub dwie półki z powodzeniem wykorzystamy jako miejsce na zabawki.

Skrzynia na zabawki – dobry pomysł do małego pokoju?

Alternatywą dla przechowywania zabawek w szafie może być umieszczanie ich w specjalnej skrzyni na zabawki. Docenią ją zarówno dzieci, jak i dorośli, ponieważ okazuje się, że i ona może pełnić wiele różnych, pożytecznych funkcji. Pytanie jednak, czy duża skrzynia na zabawki to dobry pomysł na przechowywanie w małym pokoju? Odpowiedź brzmi tak, ale tylko wówczas jeśli znajdziemy dla niej odpowiednie miejsce! Co to oznacza? Nic innego jak to, że kufer skrzynia nie powinna się plątać pod nogami i zabierać przestrzeni. Nie potrzeba dla niej tyle miejsca, co dla szafy lub regału, ale nadal konieczne jest wygospodarowanie minimum metra szerokości, najlepiej przy ścianie.

Co istotne, skrzynie na zabawki są bardzo pojemne i są w stanie pomieścić naprawdę duże ilości zabawek. By zachować w nich względny porządek można dodatkowo segregować zabawki (np. klocki) w mniejsze pudełka, które wystarczy do skrzyni włożyć. Dodatkowy atut to możliwość stworzenia siedziska dla dziecka. Wystarczy w tym celu górną część skrzyni wyłożyć miękką poduszką, a jeśli wysokość skrzyni na to pozwala, może ona jednocześnie pełnić rolę mebla do siedzenia przy małym stoliczku lub biurku. Gdy zatem miejsca na przechowywanie w małym pokoju jest naprawdę niewiele ta opcja może, wbrew pozorom, okazać się naprawdę trafionym wyborem.

Nie musimy chyba wspominać jak bardzo skrzynie na zabawki są w stanie rozwijać wyobraźnię malucha i ile stwarzają możliwości do zabawy. To zawsze świetna kryjówka podczas zabawy w chowanego. Ze skrzyni stworzymy także fortecę, auto lub okręt. Gdy dziecko stanie się już nastolatkiem, całkiem możliwe, że doceni ją jako miejsce na książki, piłki, rolki lub po prostu szybkie ukrycie bałaganu i stosu nieułożonych ubrań, na które mama nieustannie zwraca uwagę…Jak zatem widać duża skrzynia na zabawki daje naprawdę nieograniczone możliwości na przechowywanie w pokoju dziecięcym.  Powiązana inspiracja: Łóżka dla dzieci z szufladami