Przestrzeń do nauki w pokoju dziecięcym – jak ją urządzić?
Inspiracje
Czy twoje dzieci nie lubią odrabiać lekcji? Praca domowa może być żmudną czynnością dla niespokojnych małych umysłów, a większość dzieci woli bawić się niż siedzieć ze swoimi książkami, zwłaszcza jeśli biurko dziecięce nie zachęca do ślęczenia nad nim. Stworzenie angażującej, zabawnej, żywej i wygodnej przestrzeni do nauki nie tylko sprzyja nauce, ale także wprowadza odpowiedni nastrój. Zaprojektuj przestrzeń, która sprawi, że nauka stanie się przyjemnością, a już nigdy nie będziesz musiał nakłaniać swoich pociech, by skończyły pracę domową na czas!
Wygodna przestrzeń do nauki, czyli jak wybrać biurko dziecięce i krzesło?
Podstawę w planowaniu przestrzeni do nauki dziecka stanowi wybór odpowiedniego biurka dziecięcego oraz krzesła. Nie tylko dlatego, że meble te posłużą przez dłuższy czas, ale głównie z uwagi na wygodę. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ważna jest odpowiednia pozycja przy pracy. To samo tyczy się dzieci odrabiających lekcje przy biurku. A zatem na co zwrócić uwagę? Biurko dla dzieci powinno być przede wszystkim przystosowane do ich wzrostu. Dziecko nie powinno się przy nim garbić, gdy podczas siedzenia jego nogi dotykają ziemi.
Wbrew pozorom niełatwo znaleźć takie biurko, zwłaszcza jeśli poszukujemy go dla dziecka, które wchodzi w fazę intensywnego wzrostu. Dlatego też coraz częściej rodzice decydują się na biurka dziecięce regulowane, które dosłownie „rosną” z ich pociechą. To bardzo wygodne rozwiązanie, które doceni każdy, kto nie planuje wymiany umeblowania w pokoju ucznia raz na 2-3 lata. Biurko dziecięce w regulowaną wysokością blatu umożliwia dobranie optymalnej wysokości na dany moment i znacznie ułatwia dobór krzesła, które przede wszystkim powinno dawać solidne oparcie. Sprawdź również artykuł: Biurko do pokoju dziecka
Odpowiednio dopasowane i wyprofilowane krzesło do biurka dla dzieci jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, jak podatny na zniekształcenia w fazie wzrostu jest kręgosłup młodego ucznia. Wybierając ten mebel, zwróćmy zatem uwagę nie tylko wygląd, ale także możliwość regulacji wysokości, oparcia, obecność podłokietników no i przede wszystkim jakość wykonania.
Jak właściwie oświetlić biurko dziecięce?
Kolejna istotna kwestia podczas urządzania miejsca do nauki, to zapewnienie właściwego oświetlenia. W trosce o zdrowe oczy i wygodę nauki o element ten należy zadbać z najwyższą starannością. Oczywiście zawsze dobrym pomysłem jest ustawienie biurka dziecięcego pod oknem. Takie rozwiązanie zapewnia oświetlenie całego mebla naturalnym światłem w ciągu dnia. Jeśli jedyną możliwością jest ustawienie biurka bokiem do okna, weźmy pod uwagę, którą ręką dziecko się posługuje. Jeśli jest praworęczne, okno powinno znajdować się z lewej strony, jeśli leworęczne – na odwrót.
Oczywiście, bez względu na to czy biurko stoi pod oknem, czy też nie, niezbędna jest dodatkowe oświetlenie. Lampka na biurko dziecięce również powinna być umieszczona po przeciwnej stronie do ręki wiodącej dziecka, tak aby nie zasłaniało sobie ono światła podczas pisania. Natężenie światła należy dobrać odpowiednio do pracy przy biurku. Nie może być zbyt ciemne ani zbyt intensywne. Sama lampka natomiast będzie ciekawym elementem dekoracyjnym dziecięcego biurka. O oświetleniu dowiesz się więcej na: Oświetlenie w pokoju dziecka
Dlaczego warto spersonalizować biurko dziecięce?
Teraz słów kilka o tym, dlaczego warto nadać miejscu do nauki wyjątkowego stylu i jak to zrobić? Jak wiadomo, nuda nie sprzyja skupieniu, to samo tyczy się przeładowaniu przestrzeni różnymi „rozpraszaczami”. Nie ma to jednak nic wspólnego z tworzeniem ciekawej i inspirującej przestrzeni. Dziecko zdecydowanie bardziej polubi nietuzinkowo wyglądające biurko, np. z dekoracyjnymi uchwytami lub nadstawką, na której będzie można postawić np. zegar, globus lub zdjęcia ulubionych piłkarzy aniżeli pusty, smutny mebel, który kojarzy się wyłącznie z odrabianiem lekcji.
Poza tym, jeśli dziecięce biurko stoi przy ścianie, warto także odpowiednio zagospodarować tę przestrzeń. W jaki sposób? Na przykład poprzez zawieszenie korkowej lub magnetycznej tablicy. Mały uczeń będzie mógł umieszczać na niej np. kolorowe karteczki z datami sprawdzianów, listą rzeczy koniecznych do wykonania czy słówek angielskich i z pewnością o wiele łatwiej będzie mu się organizować.
Jak ułatwić uczniowi utrzymywanie porządku na biurku?
A gdy dotarliśmy już do zagadnienia organizacji na biurku ucznia, pamiętajmy, że i ona nie musi być nudna. Jak się okazuje ten, dla wielu dzieci przykry obowiązek, można obrócić w świetną zabawę. Wystarczy zaopatrzyć biurko dla dziecka w odpowiednie organizery, których na rynku znajdziemy niezliczoną ilość, od wyboru do koloru. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pojemniki na kredki i długopisy, podajniki karteczek, automatyczne temperówki. Wszystkie te elementy mogą sprawić, że nauka stanie się bardzo ciekawą, a jednocześnie uporządkowaną czynnością.
Pamiętajmy także, że dobra organizacja wiąże się z tym, że w trakcie nauki dziecko ma pod ręką wszystko, co potrzebne i nie musi przemieszczać się po pokoju czy domu w poszukiwaniu książek lub piórnika. Szafka lub regał dziecięcy na książki powinny zatem znajdować się w bliskim sąsiedztwie biurka. Sprawdź również artykuł: Jak urządzić przytulną przestrzeń do spania w pokoju dziecięcym?