Unia Europejska

Pościel dla niemowląt – co warto wiedzieć na jej temat?

Inspiracje

Gdy niemowlę przychodzi na świat z największą dokładnością dbamy o to, aby otaczająca przestrzeń sprzyjała jego zdrowemu rozwojowi. Planując pokój najmłodszego członka rodziny, jako przyszli rodzice zwracamy więc uwagę nie tylko na wygląd mebli, dodatków, tekstyliów, ale przede wszystkim na ich jakość. Niektóre wybory są oczywiste. Inne, jak np. wybór pościeli dla niemowląt, mogą budzić sporo wątpliwości. Dziś podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

polub pinio

Czy kupować pościel dla noworodka?

Zacznijmy od odpowiedzi na kluczowe pytanie, które zadaje wielu świeżo upieczonych rodziców, a mianowicie, czy pościel dla niemowlaka jest niezbędna? No cóż, nie ma co ukrywać, że zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Pościel oczywiście kupowana jest zwykle podczas kompletowania wyprawki. Mimo to, w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia maleństwa okazuje się zazwyczaj, że rzeczywiście jest to wydatek, który można odsunąć w czasie. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, że znacznie wygodniejsze w tym okresie okazują się różnego rodzaju rożki, śpiworki lub niewielkie kocyki, w które zawijamy niemowlę.

Maleńki noworodek świetnie radzi sobie bez poduszki i kołderki, co też podkreślają specjaliści, np. fizjoterapeuci. Wielu z nich uważa, że całkowicie płaskie ułożenie do spania dziecka w pierwszym miesiącu życia, jest najpoprawniejsze. Podkreśla się ponadto, że kołderka, która jest początkowo znacznie większa od noworodka, może stwarzać potencjalne zagrożenie związane z jej niekontrolowanym przesuwaniem się np. na twarz maluszka. Najczęściej więc użytkowanie pościeli dla niemowląt do łóżeczka rozpoczyna się po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach od jego przyjścia na świat.

Jaka pościel do łóżeczka dla niemowląt?

Pościel dla niemowlaka z wypełnieniem czy bez – to kolejna rzecz, która zwykle budzi wątpliwości. Zdecydowanie praktyczniejszą i najczęściej wybieraną opcją jest ta pierwsza, czyli pościel z wypełnieniem dla niemowląt. Produkt ten składa się z poszewki oraz wsadu, stanowiących integralną całość. Wypełnienie stanowi zazwyczaj włóknina lub inne tworzywa o właściwościach antyalergicznych, które dodatkowo cechuje przewiewność. Ogromną zaletą pościeli z wypełnieniem jest fakt, że podczas prania, czyszczeniu podlegają wszystkie jej elementy, co przy niemowlętach jest jak najbardziej wskazane.

A co z rozmiarem i z materiałem? Pościel dla niemowląt 100×135 zdaje się najlepszym wyborem, który sprawdzi się w praktycznie każdym łóżeczko. Taka wielkość kołderki nie jest ani zbyt duża ani zbyt mała. Jeśli zaś chodzi o rodzaj materiału, najlepszym, rekomendowanym wyborem jest oczywiście bawełniana pościel dla niemowląt. Wysokogatunkowa bawełna jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale także bardzo przyjazna skórze dziecka.

Skąd jednak możemy mieć pewność co do jakości materiału, z jakiego wykonana jest pościel dla malucha? Mówi o tym m.in. certyfikat Oeko-Tex® Standard 100, który jest gwarancją bezpieczeństwa, jeśli chodzi o wyroby włókiennicze. Aby produkt go uzyskał, musi spełniać szereg rygorystycznych norm. Powinien być on wolny od substancji, których bezpośredni kontakt ze skórą może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Mowa m.in. o: formaldehydzie, metalach ciężkich, pestycydach, ftalanach, rozpuszczalnikach czy pochodnych benzenu. Poza tym pościel dla niemowląt posiadająca certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 powinna być odporna na odbarwienia powstające na skutek oddziaływania wody, potu oraz śliny. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę jak dużą ilość czasu w ciągu doby niemowlęta spędzają na śnie.

Pościel do łóżeczka dla dziewczynki

Osobną sprawą w doborze pościeli dla niemowląt pozostają zwykle kwestie wizualne. Kolor i wzór nie mają w pierwszych miesiącach życia większego znaczenia dla maleństwa. Dopiero po pewnym czasie zaczyna ono skupiać uwagę na konkretnych kształtach lub kolorach. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy element zaprojektowanego w określonym stylu pokoju, gra ogromną rolę w jego całościowym odbiorze. Nawet najmniejszy detal, w tym pościel, może nadawać mu niepowtarzalnego charakteru.

Choć przyjęło, że topowym kolorem w wystroju dziewczęcego pokoju są wszelkiego rodzaju odcienie różu i fioletu, obecnie znacznie bardziej stawia się na stonowaną, pastelową kolorystykę i ciekawe dla oka wzory. Pościel do łóżeczka dla dziewczynki z kolorowym motywem kwiatowym może być efektownym przełamaniem dla beżów, szarości i bieli. Dużą popularnością cieszą się także takie motywy jak: lamy, misie czy flamingi. Sprawdź naszą ofertę na komplet pościeli dla niemowląt.

Pościel do łóżeczka dla chłopca

A jaka pościel dla łóżeczka dla chłopca? No cóż, w tym przypadku od dawna niezmiennie prym wiodą wzory związane z motoryzacją, ale i te zwierzęce – żyrafy, zebry, dinozaury. Nie brakuje także bardziej nietypowych printów, przedstawiających bajkowe postaci, jak np. Piotruś Pan z kolekcji Pinio. Podobnie jak w przypadku pościeli dla dziewczynek, ciężko obecnie wskazać na dominujące kolory chłopięce w dziecięcych aranżacjach pokoi. Bardzo często są to oczywiście odcienie niebieskiego, ale także zieleni, brązu, bieli lub żółtego.